Metody antykoncepcji dostępne dla mężczyzn

Metody antykoncepcji są dostępne zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, chociaż asortyment produktów tego typu dla panów nie jest tak szeroki. Warto dobrać optymalny dla siebie sposób na zapobieganie ciąży – mężczyźni mogą bazować na metodach naturalnych, antykoncepcji mechanicznej lub chirurgicznej. Prace nad preparatami hormonalnymi są prowadzone już od wielu lat, jednak jak na razie nie przynoszą zadowalających rezultatów.

Antykoncepcja mechaniczna

Antykoncepcja mechaniczna polega na tworzeniu bariery, przez którą plemniki nie są w stanie dotrzeć do jajowodów i dokonać zapłodnienia komórki jajowej. Tego typu antykoncepcja cieszy się w Polsce ogromną popularnością, mowa bowiem o prezerwatywach. Obecnie można je kupić właściwie wszędzie – na stacjach benzynowych, w aptekach drogeriach czy poprzez sprzedaż internetową, przy czym są tanie. Warto, by prezerwatywy pochodziły ze sprawdzonego źródła, ponieważ nawet niewielkie uszkodzenie opakowania może mieć znaczący wpływ na ich skuteczność. Ta metoda antykoncepcji nie dopuszcza, by plemniki dostały się do pochwy, a jej dodatkową zaletą jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – wirusem HIV, HPV oraz innymi nieprzyjemnymi schorzeniami jak chlamydia, kiła czy rzeżączka.

Metody naturalne

Wielu panów wykorzystuje metody naturalne, do których należy stosunek przerywany. Jest to zbliżenie podczas którego nie dochodzi do wytrysku w pochwie – mężczyzna musi wysunąć członek w odpowiedniej chwili. Ta metoda wymaga dużego doświadczenia oraz kontroli własnych reakcji, ponieważ w chwili zapomnienia bardzo łatwo jest o popełnienie błędu, mogącego mieć znaczące konsekwencje. Metoda jest stosunkowo zawodna, ponieważ jeszcze przed wytryskiem z członka wydobywa się preejakulat, w którym mogą znajdować się plemniki. Mężczyzna nie jest w stanie tego kontrolować, dlatego też ryzyko zajścia w ciążę dla par stosujących stosunek przerywany wynosi 16-27 zgonie ze wskaźnikiem Pearla.

Antykoncepcja chirurgiczna

Wazektomia to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny, który polega na podwiązaniu nasieniowodów. Skuteczność tej metody antykoncepcji jest oceniana nawet na 99,9% i co ważne, zabieg jest odwracalny w dowolnym terminie. Wazektomia niesie niskie ryzyko powikłań i zapewnia komfort podczas odbywania stosunku. Wbrew przekonaniom niektórych panów, po zabiegu wazektomii dochodzi do normalnego orgazmu oraz wytrysku, z tą różnicą, iż w spermie nie ma plemników zdolnych do zapłodnienia. W Polsce wazektomia jest dość kontrowersyjna, jednak można ją wykonać w wielu klinikach. Nie jest prawdą, iż polskie prawo zabrania wykonywania tej metody antykoncepcji. Co ciekawe, w wielu państwach zachodnich metoda ta jest nie tylko popularna, ale nawet oferowana dla pacjentów w ramach bezpłatnej opieki medycznej.

Jaką metodę antykoncepcji wybrać?

Wybór metody antykoncepcji powinien być sprawą przemyślaną i ustaloną przez obojga partnerów. Najlepsza pod względem zdrowotnym wydaje się prezerwatywa, polecana w szczególności dla panów często zmieniających partnerki seksualne. Pozwala zapobiegać ciąży oraz wielu przykrym chorobom. Metody naturalne warto wykorzystywać np. z kalendarzykiem, dzięki czemu wzrasta ich skuteczność. Wazektomia daje największy komfort, jest stosunkowo bezpieczna, jednak wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów wykonania zabiegu, którego cena to około 2 tysiące złotych. Z tego też powodu do wyboru optymalnej metody antykoncepcji warto podchodzić w sposób indywidualny – każdy wybiera najlepszą dla siebie i partnerki.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *