Niedobór testosteronu u mężczyzn. Jakie są tego objawy?

Testosteron występuje w organizmach kobiet i mężczyzn. W przypadku panów hormon ten odpowiada za męski wygląd ciała, barwę głosu, owłosienie, prawidłowy wzrost narządów płciowych, czy rozwój mięśni. Jego niedobór może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Objawy niedostatecznego poziomu testosteronu mogą się różnić w zależności od wieku, czy długości okresu niedoboru. Co może świadczyć o nieprawidłowym poziomie hormonu w organizmie? Jakie są pierwsze sygnały jego niskiego stężenia? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Niski testosteron a wygląd męskiego ciała

Testosteron odpowiedzialny jest w dużej mierze za wygląd męskiego ciała. Determinuje on rozmieszczenie owłosienia i tkanki tłuszczowej na sylwetce, czy kształtowanie się mięśni. Zbyt niski poziom testosteronu w organizmie mężczyzny może skutkować pojawianiem się dodatkowej tkanki tłuszczowej, charakterystycznej dla kobiet. Jej lekki przyrost zaobserwować można na biodrach i udach, niekiedy także na piersiach (ginekomastia). Sygnałem świadczącym o niskim stężeniu hormonu może być szybki przyrost wagi oraz gorzej zarysowane mięśnie. U panów pojawi się “piwny brzuszek” i spadnie siła mięśniowa. Mniej będzie także owłosienia na nogach, twarzy, czy klatce piersiowej. Niekiedy dochodzi także do pogorszenia stanu kości. Niski poziom testosteronu powoduje, że mężczyźni chorują m.in. na osteoporozę.

Kłopoty z płodnością i działaniem układu płciowego

Nieprawidłowe stężenie testosteronu we krwi wywołuje kłopoty w sferze seksualnej. Mężczyźni mogą skarżyć się na niskie libido i mniejszą satysfakcję ze współżycia. Spadkowi ulegnie dotychczasowa sprawność seksualna, a podczas zbliżenia mogą pojawić się zaburzenia erekcji. Wszystko dlatego, że testosteron jest jednym z głównych elementów determinujących właściwe działanie układu płciowego mężczyzn. Zbyt niski poziom hormonu przyczynia się do kłopotów ze wzwodem lub braku libido. Jest to jednym z powodów, dla których panowie sięgają po środki na potencję, takie jak Kamagra i Viagra. To jednak nie wszystko. Obecny w organizmie mężczyzn testosteron bierze udział w produkcji spermy. Niedostateczne stężenie hormonu skutkuje słabą jakością i niewielką ilością wytworzonego nasienia. To z kolei prowadzić może do problemów z płodnością, zauważalnych zwłaszcza u par starających się u dziecko. W takim wypadku warto zdecydować się na badanie hormonalne, ustalające, czy źródłem problemu jest niedobór testosteronu.

Testosteron wpływa na samopoczucie

Niskie stężenie testosteronu może oddziaływać na ogólne samopoczucie. Zaobserwowano, że mężczyźni z niedoborem hormonu mają problemy z koncentracją i ogólną sprawnością umysłu. Pojawiają się u nich kłopoty z pamięcią, a dotychczas wykonywane zadania sprawiają im więcej trudności. Niedobór testosteronu wpływa ponadto na słabszą pamięć, zmęczenie i irytację. Panowie łatwiej popadają w depresję i ulegają stresującym sytuacjom. Pogarsza się ich samopoczucie, ponieważ zauważają u siebie niepokojące objawy. W niektórych przypadkach obniżony poziom hormonu we krwi skutkować może utratą radości i sensu życia. Nie należy tego bagatelizować. Zaobserwowanie objawów typowych dla niskiego testosteronu powinno być sygnałem do konsultacji ze specjalistą. Lekarz ustali stężenie hormonu w organizmie i zaleci kurację przywracającą jego prawidłowy poziom. Nie warto na siłę mierzyć się z gorszym samopoczuciem, czy niesprawnością seksualną, podczas gdy medycyna zna skuteczne metody leczenia. Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór testosteronu, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *