Seks w ciąży – najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć

Wiele par zastanawia się nad tym, czy można uprawiać seks w ciąży. Podstawowa zasada jest następująca: jeżeli ciąża przebiega w sposób prawidłowy, nie istnieją żadne przeciwwskazania do współżycia. Uprawianie seksu jest niewskazane, gdy ciąża jest zagrożona bądź gdy miały miejsce krwawienia z dróg rodnych. Oto, co warto wiedzieć na temat współżycia w czasie ciąży.

Uprawianie seksu w ciąży – najważniejsze informacje

Ciąża to niezwykłe 40 tygodni, w czasie których w ciele oraz umyśle kobiety zachodzi mnóstwo zmian. Przyszła mama powinna w tym okresie starać się zadbać o własne zdrowie oraz komfort rosnącego w brzuchu dziecka. Nie powinna również zapominać o pielęgnowaniu dobrych relacji ze swoim partnerem. Wiele par zadaje sobie takie pytanie: czy można uprawiać seks podczas ciąży? Lekarze ginekolodzy i położnicy udzielają prostej odpowiedzi: współżycie w czasie ciąży jest jak najbardziej możliwe. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy ciąża jest zagrożona. W trakcie stosunku nie ma ryzyka uszkodzenia płodu. Jest on chroniony przez płyn owodniowy, owodnię oraz mięśnie macicy. W trakcie stosunku dziecko może odczuwać jedynie lekkie kołysanie. Kobiecy orgazm nie ma żadnych negatywnych konsekwencji dla rozwoju czy samopoczucia maluszka.

Seks w różnych okresach ciąży – wskazówki

Obawy przed uprawianiem seksu często są spowodowane zwyczajną niewiedzą. Dodatkowo, istotna jest także kwestia libido. Ważnym czynnikiem są zmiany o charakterze hormonalnym i emocjonalnym oraz przebieg i poziom zaawansowania ciąży. Czy seks na początku ciąży jest możliwy? Jak najbardziej. Warto jednak wiedzieć o tym, że w tej fazie wiele kobiet zmaga się z bardzo niskim libido. W pierwszym trymestrze popęd seksualny wśród przyszłych mam może być bardzo niski. Wynikać to może z porannych wymiotów i nudności, bolesności piersi oraz zmian skórnych. Wiadomość o zajściu w ciążę czasem jest dla kobiety szokiem. Wiele pań bardzo obawia się też o to, jak ciąża będzie przebiegać, czy dziecko będzie zdrowe oraz czy poradzą sobie ze wszystkimi wyzwaniami związanymi z wychowywaniem dziecka. Obawa o to, czy ciąża zostanie utrzymana oraz czy dziecko będzie w 100% zdrowe sprawia, że kobieta stawia wówczas sferę seksualną na dalszym miejscu. Zdarza się, że może ona zapomnieć o swoim partnerze oraz o więzi, która go z nim wiąże.

W drugim trymestrze kobieta zaczyna akceptować swój stan oraz dociera do niej, iż wszystko przebiega zgodnie z planem. Objawy takie jak nudności i wymioty są już zdecydowanie łagodniejsze, dlatego partnerki chętniej decydują się na współżycie. Partnerzy doceniają w tym okresie rosnące piersi oraz krąglejsze kształty kobiety. Mocno rośnie libido, dlatego pary bardzo chętnie oddają się miłosnym uniesieniom. W tym czasie należy pamiętać o zmianie pozycji. Specjaliści zalecają, by unikać tych, które mogłyby powodować ucisk brzucha, w którym znajduje się maluszek. Do którego miesiąca ciąży uprawianie seksu jest dozwolone? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. W trzecim trymestrze zazwyczaj pojawiają się kolejne problemy w sferze seksualnej. Kobieta ponownie obawia się, czy na pewno poradzi sobie w roli mamy. Coraz większy brzuch staje się także dość kłopotliwy oraz aseksualny – zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. Kontakty seksualne w tym czasie mogą być także dla kobiety dość bolesne oraz powodować skurcze macicy. To wszystko powoduje, że partnerka jeszcze bardziej boi się przedwczesnego porodu oraz aktywności seksualnej. Z tego względu decyzję o zaprzestaniu aktywności seksualnej należy dostosować do kondycji fizycznej i psychicznej przyszłej mamy.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *